מטרת הקורס,להפגיש את הסטודנטים עם סוגיות ושיטות מתקדמות בביולוגיה מולקולרית וגנטיקה מודרנית עם דגש על יצורים אאוקריוטים. מטרה נוספת היא להקנות לסטודנטים יכולת ניתוח וחשיבה מדעית תוך התעמקות בתוצאות ממאמרים בתחום.
הקורס יפתח בהכרות עם בעלי-חיים וצמחים מייצגים, המסייעים בהבנת תהליכים מולקולריים (Model organisms) והשיטות המסייעות לנו להשתמש בהם במחקר. בהמשך נכיר את הייחודיות של הגנום האאוקריוטי מבחינת מבנה (צנטרומרים וטלומרים) ובקרה (הטרוכרומטין ואאוכרומטין). נראה כיצד מבוקר ביטוי גנים ביצורים אאוקרויטים בכמה רמות: בקרת ביטוי על ידי פקטורי תעתוק ואזורי בקרה בגנום כמו פרומוטורים ואנהנסרים. בקרה אפיגנטית על ידי מתילציה (לדוגמה. החתמה גנטית (Genomic imprinting) ובקרת ביטוי על ידי מולקולות רנ"א לא מקודדות.
הנושאים המוזכרים ילמדו יחד עם מגוון שיטות בביולוגיה מולקולרית כגון:
Co-immunoprecipitation, yeast two hybrid system RNAi , inverse-PCR, site-directed mutagenesis.